Gezi Rehberi - Hotel Apart Alsancak a

Gezİ RehberİPAMUKKALE

PAMUKKALE

İzmir otobüs terminaleinden direk ulaşabilirsiniz. Pamukkale travertenleri, 400 bin yıl önce bir dizi depremle Büyük Menderes havzasında termal suların oluşturduğu bir görsel şölen. Denizli'de yer alan Pamukkale, her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği karbeyazı travertenleri, büyüleyici Kleopatra Havuzu, Hierapolis Antik Kenti ile ünlü.

Yaklaşık uzaklık: 2:45

 

KARŞIYAKA ÇARŞI (35,5 ÇARŞI)

KARŞIYAKA ÇARŞI (35,5 ÇARŞI)

Otelimize 7 dakikalık yürüme mesafesinde olan Alsancak vapur iskelesinden Karşıyaka vapuruna binilip Karşıyakada inilir, Çarşı karşınıza gelecektir. Karşıyaka İskelesinde vapurdan indiğinizde sizi karşılayan geniş cadde, Karşıyaka’nın meşhur çarşısıdır. Burada dükkânlar, kafeler, kitapçılar, kuyumcular, özetle siz neyi arıyorsanız onun satıldığı ya da servis edildiği yan yana sıralanmış mekânlar, güler yüzlü esnafıyla ziyaretçilerini bekler. Kokoreç, döner ya da damak tadınıza uygun pek çok lezzeti de bu çarşıdaki dükkânlarda güvenle tadabilirsiniz. Boyoz, dondurmalı irmik tatlısı, izmir kumrusu ve gevrek yemeyi ihmal etmeyin ☺

Yaklaşık uzaklık: 25 dakika

KARŞIYAKA SAHİL

KARŞIYAKA SAHİL

Otelimize 7 dakikalık yürüme mesafesinde olan Alsancak vapur iskelesinden binilip Karşıyaka Vapur iskelesinde inilince karşınızda tüm ihtişamı ve güzelliği ile KSK Çarşı. Karşıyaka, eski Levanten evleri ve tarihi yapılarıyla geçmiş yılların izlerini taşırken, modern yüzü de bilime, sanata ve eğlenceye dönüktür. Birçok kafe ve barın yer aldığı, bisiklet süren, yürüyüş yapan, çimlerde oturan insanlarla kalabalıklaşan, palmiyelerle dolu uzun sahili huzur doludur. Karşıyaka’nın sokakları sabah akşam kalabalık ve canlıdır. Karşıyaka adını İzmir merkezin tam karşısında olan konumundan alır. Dondurmalı irmik tatlısı, izmir kumrusu ve gevrek yemeyi ihmal etmeyin ☺

Yaklaşık uzaklık: 25 dakika

LATİFE HANIM KÖŞKÜ / KARŞIYAKA

LATİFE HANIM KÖŞKÜ / KARŞIYAKA

Otelimize 7 dakikalık yürüme mesafesinde olan Alsancak vapur iskelesinden binilip Karşıyaka Vapur İskelesinde inilince 300 metre ileride Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün eşinin köşkü karşınızda.Latife Hanım Köşkü’nün, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Annesi Zübeyde Hanım’ın ömrünün son günlerini geçirdiği ve vefat ettiği yapı olması nedeniyle manevi değeri büyüktür.Köşk, Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Valiliği’nin birlikte yürüttüğü çalışma sonucunda, restore edilmiş yapısı, o döneme ait eşyaları, Atatürk’ün Zübeyde Hanım’ın ve Latife Hanım’ın balmumu heykelleri ile tarihe tanıklık etmek üzere halkın ziyaretine açılmıştır. Zübeyde Hanım ve Latife Hanımlarının balmumu heykellerini görmeyi ihmal etmeyin.

Yaklaşık uzaklık: 25 dakika

ÇEŞME / ILICA

ÇEŞME / ILICA

Tramyav'a bindikten sonra Üçkuyular durağında inip Petrol Ofisinin yanındaki Terminalden Çeşme Seyahat firmasına ait otobüslere binip Çeşme Terminalinde ineceksiniz. Otelimizden Tramvay ve Otobüs'ü kullandıktan sonra yaklaşık 1 Saat 40 Dakika sonra Çeşme Ilıcada olacaksınız. Çeşme Ilıca Plajı, Türkiye'nin en çok tanınan plajlarından. 3 km’yi bulan uzunluğu, altın sarısı ince kumu, sığ ve berrak denizi, denizi besleyen sıcak su kaynaklarıyla Ilıca, nisan ayından kasım başına kadar denize girilebilen bir sıcaklıkta.Ilıca plajında denize girmeyi ve meşhur Çeşme kumrusu yemeyi ihmal etmeyin.

Yaklaşık uzaklık: 1 saat 40 dakika

ÇEŞME / ALAÇATI

ÇEŞME / ALAÇATI

Tramyav'a bindikten sonra Üçkuyular durağında inip. Petrol Ofisinin yanındaki Terminalden Çeşme Seyahat firmasına ait otobüslere binip Alaçatı Merkez de ineceksiniz. Otelimizden Tramvay ve Otobüs'ü kullandıktan sonra yaklaşık 1 Saat 30 Dakikaya Alaçatı Merkezde olacaksınız. Rengârenk pencere ve kapıların süslediği cumbalı taş evleri, begonvillerin ve sardunyaların sarmaladığı Arnavut kaldırımlı sokakları, lavanta kokulu hediyelik eşya dükkanları, mavi tahta sandalyeli ve yöreye özgü motiflerle işlenmiş masa örtülerinin süslediği kafe ve restoranlarıyla pek keyifli bir atmosfere sahip. Alaçatının rüzgar sörfçüleri için ideal kaliteli rüzgarında rüzgar sörfü yapıp Alaçatının eşsiz şirin,renkli sokaklarında damla sakızlı türk kahvesi içmeyi ve meşhur çeşme kumrusu yemeyi ihmal etmeyin.

Yaklaşık uzaklık: 1 saat 40 dakika

ÇEŞME / ILDIRI

ÇEŞME / ILDIRI

Tramyav'a bindikten sonra Üçkuyular durağında inip. Petrol Ofisinin yanındaki Terminalden Çeşme Seyahat firmasına ait otobüslere binip Çeşme Terminal de ineceksiniz Daha sonrasında terminalden Ildırı dolmuşlarına binebilirsiniz. Otelimizden Tramvay, Otobüs ve Dolmuş'u kullandıktan sonra yaklaşık 2 Saat 10 dakikada Ildırı da olacaksınız. Tarihin en ünlü filozoflarından Homer’in evi olan ve Homer’in güneşin “En güzel battığı yer” diye anlattığı şirin bir balıkçı köyünde Erythrai şehrinin gizemini yaşamaya var mısınız? O zaman Çeşme’den yaklaşık 15 kilometre uzaklaşıp Zeytinli, Germiyan güzergâhından Ildırı’ya uzanın.

Yaklaşık uzaklık: 2 saat 10 dakika

KARABURUN

KARABURUN

Tramyav'a bindikten sonra Üçkuyular durağında inip. Petrol Ofisinin yanındaki Terminalden Karaburun Dolmuşları na binip Karaburun' da ineceksiniz.Otelimizden Tramvay ve Dolmuş'u kullandıktan sonra yaklaşık 1 Saat 34 dakikada Karabun da olacaksınız. İzmir'in doğallığından bir şey kaybetmeyen bakir ilçesi Karaburun, nergis kokan sokakları, üç tarafını çeviren Ege Denizi’nin esintisi, şehirleşmeye direnen güler yüzlü insanları, zeytini, zeytinyağı, enginarı ve sakin yaşantısıyla büyük şehirlerde yaşayanların öykündüğü bir bölge.Sarpıncık fenerini görmeden, yöresel meşhur un kurabiyesini ve enginarını denemeyi ihmal etmeyin ve tabiki cennet koylarında yüzmenizi öneririz ☺

Yaklaşık uzaklık: 1 saat 30 dakika

SAKIZ ADASI

SAKIZ ADASI

Tramyav'a bindikten sonra Üçkuyular durağında inip. Petrol Ofisinin yanındaki Terminalden Çeşme Seyahat firmasına ait otobüslere binip Çeşme Terminal de ineceksiniz, Çeşme iskeleden Gemilerle veya turlarla günübirlik olarak da gidilebilir.Sakız Adası, Ege denizinin kuzeydoğusunda, Karaburun Yarımadası’nın karşısında yer alan, Samos ve Midilli adaları arasında bulunan, Türkiye'nin batı kıyılarının sadece birkaç mil uzağında, Yunanistan’ın beşinci büyük adasıdır. Birçok armatör’ün doğum yeri olarak bilinen bu adada yerel halk geçimini denizcilikten, balıkçılıktan, tarımdan ve turizmden sağlıyor. Ada yaşantısı, masmavi denizi, iklimi, temiz havası ile turistleri oldukça cezp eden Sakız Adası, her yıl artan bir sayıyla turistlerini ağırlıyor.

Yaklaşık uzaklık: 1:40

AYVALIK

AYVALIK

İzmir Şehirler Arası Otogarından Ayvalık otobüsleri ile gidilir. Antik Çağda yabani ayva anlamına gelen Kidonia olarak anılan Ayvalık Balıkesir'in Ege Bölgesi sınırları içerisinde kalan şirin ilçesi. Kuzey Ege’nin en güzel durağı Ayvalık, huzur veren bir tatil için beklediğiniz ne varsa, hepsini bir arada verebilen nadide yerlerimizden biri. “Kuzey Ege’nin Kalbi” Ayvalık’taki tarihi Rum evlerinin restore edilip, güzelliklerinin yavaş yavaş ortaya çıkmasıyla, yazlık yer algısından uzaklaşıp gerçek Ege ruhunu da hissettirmeye başladı.Meşhur ayvalık tostunu denemeyi, Taş kahve de türk kahvesi içmeyi ve şeytan sofrasını görmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Yaklaşık uzaklık: 2 saat 15 dakika

FOÇA

FOÇA

Alsancak Gardan İzban Metro'ya binilir Hatundere istasyonunda inilir Belediye otobüsü ile foçaya varılır.Antikçağda uzaklara yelken açan cesur denizcilerin yurduydu. Akdeniz fokuyla özdeşleşip Ege’deki koruma alanlarıyla tanındı. İzmir’in Foça’sı “deniz” adı verilen koyları, taş evleri, kalesi ve nefis doğasıyla yüzyılların ruhunu yaşatıyor.Şirin Foça sokaklarını keşfetmeyi, Beşkapılar kalesini görmeyi ihmal etmeyin.

Yaklaşık uzaklık: 1 saat 15 dakika

BERGAMA

BERGAMA

İzmir Şehirler Arası Otogarından Bergama otobüsleri ile gidilir. İzmir’in kuzeyinde, Bakırçay Havzası’nda yer alan Bergama, uygarlık tarihinin en önemli yerleşim alanlarından biri olup Antik Pergamon kenti üzerine kurulmuştur. Bölgenin tarihi, Tunç Çağı’na kadar gitse de Pergamon Antik Kenti’nin kurulduğu kalenin tepesindeki en erken buluntular MÖ 7 ila 6’ncı yüzyıllara aittir.Kent, Helenistik Dönem’de ön plana çıkmış ve bu dönemde kurulan Pergamon Krallığı’na başkentlik yapmıştır. Kentte Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyan, cami, han, hamam, şadırvan, havra, kapalı çarşı gibi sivil mimari örneği görülmeye değer çok sayıda yapı bulunmaktadır. Her tarafı tarih kokan kent, İzmir’in birçok ilçesi gibi, bir açık hava müzesi görünümünde olup kültür açısından İzmir’in en zengin ilçelerindendir. Akropolis antik şehrini, Asklepion tapınağını, Bergama müzesini görmeden ve meşhur Bergama köftesini denemeden İzmire dönmeyin ☺

Yaklaşık uzaklık: 1 saat 50 dakika

DİKİLİ

DİKİLİ

İzmir Şehirler Arası Otogarından Dikili otobüsleri ile gidilir.Masmavi denizi, uzun kumsalları, balıkçı tekneleriyle dolu sevimli limanı, şifa dağıtan termal kaynakları, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri ile Dikili, İzmir çevresinde gezilecek en güzel yerlerden.İzmir şehir merkezine 120 km mesafedeki ilçe, 40 kilometrelik sahil şeridiyle yaz aylarında binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Antik dönemde Pergamon’un limanı olan Dikili Limanı, günümüzde de İzmir’in en kuzeyinde, kentin dünyaya açılan kapısı niteliğinde. Ayvalık,Bergama,Foça ve Aliağa gibi noktalara olan konumu ile önemli bir geçiş güzergahında yer alan Dikili, yerel festivalleri, doğal yaşamın izlerini taşıyan köyleri ve kumsallarıyla cazibe merkezi.Aşıklar şelalesini, Pissa plajını, Çandarlı koyunu ve kalesini görmeyi ihmal etmeyin.

Yaklaşık uzaklık: 1 saat 40 dakika

KUŞADASI

KUŞADASI

İzmir Şehirler Arası Otogarından Kuşadası otobüsleri ile gidilir.Çevresinde el değmemiş bakir doğası ile Dilek Yarımadası, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Güzelçamlı, Davutlar gibi sahilleri ve hareketli şehir yaşamı ile Kuşadası, güzel bir tatil için en iyi seçenekler arasında.Kuşadası Milli parkını, Güvercin adasını, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayını, Kaleiçi camisini, Roman hamamını görmeyi ihmal etmeyin.

Yaklaşık uzaklık: 1 saat 17 dakika

GÜNDOĞDU MEYDANI

GÜNDOĞDU MEYDANI

Otelimizden çıktığınızda 9 dakikalık yürüme mesafinde, Kordon Sahildedir. Gündoğdu Meydanı, İzmir'in Konak ilçesinin Alsancak semtinde yer alan bir meydandır. Şehirdeki birçok organizasyon, konser, miting ve kutlama burada gerçekleşir. 2000 yılında 1. Kordon'un İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından denize doğru doldurulmasıyla kazandırılmıştır.Fotoğraf çekilmeyi ve kuşları beslemeyi unutmayın ☺

Yaklaşık uzaklık: 8 dakika