Gezi Rehberi - Hotel Apart Alsancak a

Gezİ RehberİARKAS SANAT MERKEZİ

ARKAS SANAT MERKEZİ

Otelimizden çıktığınızda 10 dakikalık yürüme mesafindedir. Kordon Sahildedir. Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın kişişel ilgisi ve profesyonel yaklaşımı ile oluşan Arkas Koleksiyonu’nu görebilirsiniz.

Yaklaşık uzaklık: 10 dakika

CUMHURİYET MEYDANI

CUMHURİYET MEYDANI

Otelimizden çıktığınızda 17 dakikalık yürüme mesafindedir, Kordon Sahildedir.İzmir’in merkezi, simgesi, buluşma noktası, kutlamaların, törenlerin, etkinliklerin yapıldığı güzel meydan. Deniz havası ve manzarası da ayrı güzel

Yaklaşık uzaklık: 15 dakika

OYUNCAK MÜZESİ

OYUNCAK MÜZESİ

Alsancak Gar veya Hocazade Camisi Tramvay durağından tramvaya binilip Sadık Bey durağında inilip yolun karşısına geçince 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. İzmir’deki ilk, Türkiye’deki sayılı oyuncak müzelerinden biri olan müze, 2004 yılında Konak Belediyesi tarafından açılmıştır. İzmirli dünyaca ünlü seramik sanatçısı ve ressam Ümran Baradan’ın dünyanın çeşitli ülkelerinden derlediği oyuncaklar ve düzenlediği yarışmalarda derece kazanan yetenekli çocukların yaptığı eserler sergilenmektedir.Ahşap, teneke, plastik ve kağıt malzemeli oyuncakları inceleyebilirsiniz.

Yaklaşık uzaklık: 10 dakika

MASK MÜZESİ

MASK MÜZESİ

Otelimizden çıktığınızda 6 dakikalık yürüme mesafindedir. Konak Belediyesi'nin butik müzecilik anlayışının 2. örneği olan İzmir Mask Müzesi, levanten kültürüne uygun inşa edilen tarihi bina restore edilmiş ve Konak Belediyesi tarafından Türkiye’nin ilk Mask Müzesi olarak 10 Mayıs 2011 tarihinde Alsancak semtinde ziyaretçilere açılmıştır.Müze, Ritüel Masklar, Tiyatro Maskları, Anadolu Maskları, Ölüm Maskları ve İz Bırakanlar olmak üzere beş farklı kategoride yer alan ve toplamda 300’ün üzerinde yer alan geniş bir koleksiyona sahiptir. 
Yaklaşık uzaklık: 6 dakika

UŞAKİZADE KÖŞKÜ

UŞAKİZADE KÖŞKÜ

Alsancak Gar veya Hocazade Camisi Tramvay duragından binip Sadık Bey durağında inilip yolun karşısına geçip 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.Gazi Mustafa Kemal Paşa ilk defa İzmir’in kurtuluşunun altıncı günü, 14 Eylül 1922’de Uşakizade Köşkü’ne gelmiştir. Bu gelişinde 16 gün kalan Gazi, Köşkü “Başkomutanlık Karargâhı” olarak kullanmıştır. Bu süreçte yerli ve yabancı birçok devlet adamı ve gazeteci, köşkte Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı ziyaret etmiştir.

Yaklaşık uzaklık: 15 dakika

KADİFEKALE

KADİFEKALE

Tramvayla Konak iskelesinde inilip 33 numaralı belediye otobüsüne binilip Kadifekale'ye çıkılır. Eski İzmir (Smyrna) dışında kentin Pagos’ta (Kadife Dağı) yeniden kurulduğu alandır.MÖ 4. yüzyılda kurulan kentte bugüne kadar varlıklarını sürdüren Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılar bulunmaktadır.Kadifekale, şehrin güneyinde 186 metre yükseklikteki bir tepe üzerindedir.Eski adı “Pagos” olan Kadifekale'de yaşayan Amazon kadınlarının, dağın eteklerinden inip, hâkimiyetlerini uzun yıllar burada sürdürdükleri rivayet edilmektedir. Kadifekale sarnıçlarını ve Kadifekale mescidini görebilirsiniz.

Yaklaşık uzaklık: 20 dakika

AGORA ARKEOLOJİ ALANI

AGORA ARKEOLOJİ ALANI

Alsancak Talatpaşa Bulvarında 90 ve 70 numaralı belediye otobüslerini kullanarak 10 dakikalık yolculuk süresi sonunda Agora durağında inilir. Grekçe bir kelime olan Agora, “toplanılan yer, kent meydanı, çarşı, pazar yeri” gibi anlamlara gelmektedir. Antik Çağ’da agoraların ticari, siyasi ve dini fonksiyonlarının yanı sıra sanatın yoğunlaştığı ve birçok sosyal olayların geçtiği veya gerçekleştirildiği kentin odak noktası olduğunu bilinmektedir.10 dakika yürüme mesafesindedir. Agora arkeoloji kazı alanını görebilirisniz.

Yaklaşık uzaklık: 20 dakika

KÜLTÜRPARK

KÜLTÜRPARK

Otelimizden çıktığınızda 15 dakikalık yürüme mesafinde dilerseniz Tramvay'a binip Kültürpark / Atatürk Lisesi'nde inip Kültürpark'a giriş sağlayabilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde şehrin ortasında yeşilliklerin arasında koşu yapmayı ihmat etmeyin.

Yaklaşık uzaklık: 10 dakika

FORUM BORNOVA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

FORUM BORNOVA ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Alsancak Gardan trene binip İzban Metro Halkapınar durağında metroya aktarma yapılıp Bornova yönüne gidilir. Ege Üniversitesi Hastane durağında inilip Hastanenin yanından 7 dakikalık yürüme mesafesindedir, veya metrodan indikten sonra dolmuşlar gitmektedir. Forum Bornova Ege Bölgesinin ve İzmir'in ilk açık hava alışveriş merkezidir.Açık ve kapalı alanların yer aldığı Forum Bornova'da IKEA, 5M Migros, yerli ve yabancı pek çok tanınmış markanın yer aldığı 128 mağaza, yedi salonlu Cinemaximum sinemaları, eğlence alanları ve 3.000 araç kapasiteli otopark bulunmaktadır. Ege mimarisinin eşsiz özelliklerini bir Akdeniz kasabası ölçeğinde bir araya getiren Forum Bornova iki ayrı bulvar, bunları birbirine bağlayan meydanlar ve dört ayrı sokaktan oluşmaktadır. Forum Bornova, Ege ve geleneksel Türk mimarilerinin özgün örneklerini yansıtan sokakları, üstü açık teraslarda yeme içme olanağı sunan kafe ve restoranları, yer yer köprüler ile birbirine bağlanmış ortak alanları ile kentin doğal bir parçası gibidir. Çevre düzenlemesiyle de İzmir'in doğal dokusu ile uyum içerisinde olan Forum Bornova, palmiye ağaçları, ahşap pergola ve tenteleri, her biri özgün nitelikteki çeşme ve havuzları ile de alışılmışın dışında bir alışveriş keyfi sunmaktadır.

 

Yıl boyu süren çeşitli aktivitelerin yanısıra eğlencenin de vazgeçilmez adresi olan Forum Bornova, çocuk kulubü ile çocuklara da renkli bir dünya sunmaktadır.


Yaklaşık uzaklık: 25 dakika

MAVİBAHÇE ALIŞVERİŞ MERKEZİ

MAVİBAHÇE ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Alsancak vapur iskelesinden vapura binip Karşıyaka Vapur iskelesinde inip tramvaya binildiğinde Mavi Bahçe AVM durağında inilir. Otobüsle Karşıyaka iskeleden 121 numaralı otobüsle son durakta inildiğinde MaviBahçe AVM yegelmiş olursunuz. Mavibahçe AVM, İzmir'in Karşıyaka ilçesinde bulunan bir alışveriş merkezi. 14 Kasım 2015'te açıldı. EGS Park Mavişehir AVM'nin hemen arkasındadır. Mavibahçe AVM, İzmir'in en büyük çocuk katına ve ilk IMAX sinemasına sahiptir.

Yaklaşık uzaklık: 30 dakika

KONAK PİER ALIŞVERİŞ MERKEZİ

KONAK PİER ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Alsancak Gar veya Hocazade Camisi Tramvay durağından Tramvay'a bindikten sonra Konak İskelesi durağında ineceksiniz. Deniz kıyısından 250 mt geri yürüdüğünüzde Konak Pier Alışveriş merkezine ulaşacaksınız.1867 yılından 1950 yılları sonuna kadar Gümrük Binası olarak  kullanılan Konak Pier ünlü Fransız Mimar ve İnşaat Mühendisi olan Gustave Eiffel tarafından 1890 yılında dizayn edildi.  İzmir’in tarihi Konak Meydanı yakınında özel bir konuma sahip bu özgün yapı uzun süre Gümrük Binası olarak kullanıldıktan sonra 1960 yıllarında Balık Hali olarak kullanılmaya başlandı.2003 yılında yeniden yapılanma çalışmalarına başlanan Konak Pier, 2004 yılında Alışveriş Merkezi olarak İzmir’e kazandırılmış özgün mimarisi, 100 yıldan fazla tarihi ve deniz üzerinde ki eşsiz konumu ile en önemli yapılardan biri.  Konak Pier bugün 37 seçkin butik konsept mağazası, denize nazır 5’i büyük 10 adet özel gurme restaurant/kafe’si ve Cinebonus sinemaları ile İzmir’de deniz üzerinde alışveriş ve keyfin tek merkezi olarak yeni bir ‘Hayat Tarzı’ sunuyor.

Yaklaşık uzaklık: 10 dakika

ALSANCAK HOCAZADE CAMİİ / ALSANCAK

ALSANCAK HOCAZADE CAMİİ / ALSANCAK

Otelimizden çıktığınızda 7 dakikalık yürüme mesafindedir.Alsancak semtinde Şair Eşref Bulvarı ile Ali Çetinkaya Bulvarının kesiştiği köşede bulunan cami 1948-50 yılları arasında inşa edilmiştir. Hocazade Ahmet Ragıp Üzümcü Vakfı tarafından yaptırıldığından dolayı Hocazade Camii olarakta bilinir.

Yaklaşık uzaklık: 7 dakika

HİSAR CAMİİ

HİSAR CAMİİ

Alsancak Gar veya Hocazade Camisi Tramvay durağından tramvaya binip Gazi Bulvarı durağında inildikten sonra 5 dakikalık yürüme mesafesinde Hisar camiine ulaşılır.Hisar Camisi, 1592 yılında Yakup Bey tarafından yaptırılmıştır. İzmir’in en büyük ve gösterişli camisidir. Merkezî bir kubbe ve bunun etrafında yer alan küçük kubbelerle örtülü bir harim mekânı (ibadet edilen asıl mekân) ile kubbeli bir son cemaat yerinden oluşmaktadır.Yenilenen minaresi ile cami, klasik dönem Osmanlı camilerinin tipik özelliklerini taşımaktadır. Cami içindeki kalem işi süslemeleri, hat sanatının inceliklerinin sergilendiği panolar ve mihrap-minber işçiliği Türk sanat zevkinin en iyi örneklerindendir. 

Yaklaşık uzaklık: 15 dakika

DİRİLİŞ KİLİSESİ / ALSANCAK

DİRİLİŞ KİLİSESİ / ALSANCAK

Otelimizden çıktığınızda 5 dakikalık yürüme mesafindedir.

Yaklaşık uzaklık: 5 dakika

SANTİSSİMO ROSARİO KATOLİK KİLİSESİ/ALSANCAK

SANTİSSİMO ROSARİO KATOLİK KİLİSESİ/ALSANCAK

Otelimizden çıktığınızda 6 dakikalık yürüme mesafindedir.Alsancak Vapur İskelesi'nin karşısındaki sokakta bulunan İzmir'in Domeniken Düzenine bağlı tek Katolik kilisesidir. 1904 yılında yapılmış olup daha sonra bir çok defalar onarım görmüştür. Bir depremde çan kulesinin yarısı yıkılmış bu günkü biçimine kavuşmuştur. 

Yaklaşık uzaklık: 5 dakika