23

Haz

Deprem Anında Yaşam Üçgeni Nasıl Oluşturulur?

Fay hatlarının yoğun olarak bulunduğu coğrafyalardan biri olan ülkemizde deprem konusu bir türlü gündemden düşmüyor. Yaşanılan can ve mal kayıplarının yaraları sarılırken insanlar sık sık yeni deprem tehlikeleri ile yüzleşiyor. Bu yüzden daima depreme hazırlıklı olunmalıdır.

Depreme dayanıklı olamayan binalar, insanlara mezar haline gelebiliyor. Ancak deprem öncesinde alınan önlemler kadar deprem esnasında yapılanların da önemsenmesi gerekiyor. İnsanların deprem anında yapacaklarına dair bilinçli olması can kaybını minimuma indiriyor.

Deprem anında hayati öneme sahip olan ve mutlaka bilinmesi gereken uygulamaların başında yaşam üçgeni geliyor. Yaşam üçgeni, adından anlaşılabileceği gibi insanların yaşama tutunmasını ve hayatta kalabilmesini sağlıyor. Doğru uygulandığı takdirde can kaybı yaşanmasının önüne geçebiliyor.

Yaşam Üçgeni Nedir?

Yaşam üçgeni, dayanıklı bir eşya ile büyük enkaz kütleleri arasında oluşan üçgensel boş bölgeye verilen isimdir. İnsanlar yaşam üçgeni içerisinde enkazın oluşturacağı hasarlardan korunabilir. Özellikle çocuklar ve küçük yapıdaki kişiler yaşam üçgeninde saatlerce ve hatta günlerce  kurtarılmayı bekleyip hayatta kalabilirler.

Deprem anında çok büyük öneme sahip olduğu için yaşam üçgeninin nasıl oluşturulacağı herkes tarafından bilinmelidir. Ancak depreme karşı en büyük kozumuz konaklamak için daima güvenli binalar tercih etmektir.

Eğer İzmir’e seyahat edecekseniz ve kalacak güvenli otel arıyorsanız tüm deprem testlerinden başarıyla geçen Hotel Apart Alsancak, depreme dayanıklı otel unvanıyla sizleri misafir etmekten mutluluk duyacaktır.

İletişim Formumuz için: Tıklayın

Aramak için tıklayın: +902324211193

Rezervasyon Yaptırmak için tıklayın: Online Rezervasyon

 

Yaşam Üçgeni Nasıl Oluşturulur?

Yaşam üçgeni oluşturmak için sabitlenmiş mobilyaların yanları tercih edilmelidir. Bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalar da yaşam üçgeni kurmak için oldukça uygundur. Deprem anında panik olmadan hemen bu eşyaların yanına geçilmelidir.

Eşyaların yanında kesinlikle ayakta durulmamalı, olabildiğince küçük bir pozisyonda oturulmalıdır. Otururken dizler göğüslere doğru çekilmelidir. Baş öne eğilip el ile korunmalıdır. Bu düzende oturmak yaşam üçgeninde hayatta kalma oranını artırır.

Yaşam üçgeni için tercih edilebilecek bir diğer pozisyon ise diz üstü oturarak oluşturulur. Yine dayanıklı eşyaların yanına geçilerek diz üstü oturulur. Ardından yere doğru eğilerek baş ve ense korunmaya çalışılır. Eller ense ve baş bölgesinde birleştirilir ve vücut hacmi olabildiğince küçültülmeye çalışılır. Düşmemek için bir elle sabit bir yere tutunulmalıdır.

Hayat üçgeninin formülü çök, kapan ve tutundur. Felaket sırasında bu adımlar unutulmadan mutlaka uygulanmalıdır. Yaşam üçgeninin uygulanışı kadar üçgen kurmak için yanına geçilen eşya da önemlidir. Enkaza dayanabilecek eşyalar seçilmelidir.

Deprem öncesi tatbikatlarda ev kontrol edilerek yaşam üçgeni kurmak için uygun eşyaların belirlenmesi deprem anında büyük hız kazandırır. Çünkü deprem olurken yaşanılan panikle ne yapılacağına karar verilemeyebilir. Hangi eşyanın daha dayanıklı olduğu hesaba katılmadan ilk görülen eşyanın yanında üçgen kurulmaya çalışılabilir. Maalesef bu durum üçgenin moloz parçaları tarafından bozulmasıyla ve ciddi yaralanmalarla sonuçlanabilir. Daha önceden hangi eşyanın yaşam üçgenine uygun olduğu belirlenirse afet anında hemen daha önceden belirlenmiş olan eşyanın yanına gidilerek en az hasarla enkazdan çıkılabilir.

İletişim Formumuz için: Tıklayın

Aramak için tıklayın: +902324211193

Rezervasyon Yaptırmak için tıklayın: Online Rezervasyon

 

Yaşam Üçgeni İçerisinde Yapılması Gerekenler

Yaşam üçgeni içerisinde geçen süreç çok önemlidir. Üçgen içerisinde olabildiğince hareket etmeden beklenmelidir. Deprem sonlandığında üçgenden çıkılabiliyorsa dikkatli bir şekilde çıkılıp bina terk edilmelidir. Üçgenin etrafı tamamen enkazla kaplandıysa arama-kurtarma ekiplerinin daha kolay bulabilmesi için ses çıkarılmalı ve yardım istenmelidir. Bulunulan alan kurtarma ekiplerine doğru bir şekilde tarif edilmelidir.

Ülkemizin acı gerçeği olan deprem yüzünden tatil yaparken tedirginlik yaşıyorsanız Hotel Apart Alsancak ile endişelerinizin üstesinden gelebilirsiniz! Hotel Apart Alsancak, dikkat çeken yeni binası ve deprem önlemleri ile güvenli konaklama ortamı sunuyor. Misafirlerinin sağlığını ve güvenliğini düşünen Hotel Apart Alsancak tüm resmi kontrolleri yaptırarak doğal afetlere karşı alınması gereken önlemleri eksiksiz bir biçimde uyguluyor.

İletişim Formumuz için: Tıklayın

Aramak için tıklayın: +902324211193

Rezervasyon Yaptırmak için tıklayın: Online Rezervasyon

Tarafından Editör|Uncategorized|0 comment

Leave a Comment

Phone
Phone