23

Haz

HES Kodu Nedir ve Nasıl Alınır?

2019 yılında Çin’de ortaya çıkan ve bir anda dünyanın işleyişini değiştiren Covid-19 virüsü, şu an tüm dünyaya yayılmış durumda. Ülkemize gelmemesi için elimizden geleni yapmış olsak da 2020 yılının Nisan ayında ülkemiz de Covid-19 virüsünün etkisi altına girdi. Covid-19, temasla bulaşan bir virüs olduğu için üç temel yasayı hayatımıza soktu: maske, mesafe ve hijyen. Maske takmayanlara yasaklar uygulandı ve hijyenin önemi sıkça vurgulandı.

Teması en aza indirmek için mesafeleri oldukça artırmak gerekti. Mesafeyi sağlamak için en fazla sosyal hayattan tavizler verildi. Ülkemizde bir süreliğine zorunlu haller dışında pek çok sosyal tesis ve iş yeri kapatıldı, seyahatler durduruldu. Ancak hayatın böyle yürüyemeyeceği bilindiği için kontrollü bir şekilde normalleşme süreci başlatıldı. İnsanların sağlıklı bir şekilde seyahat edebilmesini amaçlayan HES Kodu projesi de bu noktada devreye girmiş oldu.

HES Kodu Nedir?

İnsanlar Covid-19 salgını nedeniyle evlerinin dışında kalan her yerde kendilerini risk altında hissediyor. Kimin virüsü taşıyıp kimin taşımadığını bilinmediği için ulaşım, seyahat ve konaklama gibi olaylar akılları oldukça karıştırıyor. Ancak HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, bütün endişelerin önüne geçebiliyor.

HES Kodu, normalleşme süreci için atılan adımlardan biridir. Bu kod bir kişinin Covid-19 virüsünü taşımadığını temsil ediyor. Bu sayede HES kodu olan kişiler, istedikleri gibi seyahat edip izin olan her alana giriş çıkış yapabiliyorlar. HES Kodu, Sağlık Bakanlığı tarafınca hazırlatılan uygulama aracılığı ile kurum ve kuruluşlara iletiliyor.

HES Kodu, kod sahibi tarafından da kurum ya da başka kişilerle paylaşılabilir. Virüsü taşımadığınızı ifade eden bu kodu doğrudan veya Hayat Eve Sığar mobil uygulaması aracılığıyla karşı tarafa sunabilir ve karşı tarafın kodu sorgulayarak virüs taşımadığınızdan emin olmasını sağlayabilirsiniz.

HES Kodu sayesinde seyahat esnasında araçta bulunan tüm yolcuların risk durumları gözetilebilir. Riskli olan kişilerin seyahati engellenir. Seyahat esnasında risk grubunda olmayan ancak seyahatten sonraki 14 gün içerisinde hasta olduğu ortaya çıkan kişilerin, seyahat esnasında yakın temasında olanlar tespit edilip izolasyon sağlanabilir.

İletişim Formumuz için: Tıklayın

Aramak için tıklayın: +902324211193

Rezervasyon Yaptırmak için tıklayın: Online Rezervasyon

HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HES Kodu, seyahat izin belgesi yerine geçmez; seyahat izin belgesi alınması gereken durumlarda ayrı bir başvuru yapılır. HES Kodu’nun süresi gidiş-dönüş dahil olmak üzere toplam seyahati kapsamalıdır. Aksi halde seyahat yarım kalacaktır veya seyahate çıkış izni verilemeyecektir.

HES Kodu kara, hava ve deniz olmak üzere her türlü yoldan yapılabilecek yurt içi seyahat için zorunludur. Ancak 0-2 yaş grubu arasında bulunan çocuklar için zorunlu değildir; bu grubun dışında kalan tüm TC vatandaşlarının HES Kodu olmalıdır. Eğer bir aile seyahat edecekse ailede bulunan tüm bireylerin ayrı ayrı HES Kodu alması gerekir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Virüsten önceki kadar rahat olunmasa da HES kodu sayesinde olabildiğince normal bir hayat yaşanabilir. HES kodu olan bir kişi herhangi bir risk taşımadığını kanıtlamış oluyor ve böylece kişi ve kurumların o kişiye karşı olan endişeleri ortadan kalkıyor.

HES Kodu almak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Birkaç dakika içerisinde herkes HES Kodu alabilir. HES Kodu, Hayat Eve Sığar uygulamasından, e-Devlet’ten veya SMS yoluyla alınabilir. Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu alabilmek için şu adımlar izlenmelidir:

  • Hayat Eve Sığar uygulamasında yer alan “HES Kodu İşlemleri” kısmına girilir.
  • Ardından “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır.
  • Butona tıkladıktan sonra açılan ekranda kod kullanım süresi seçilir.
  • Onaylanarak kod oluşturulur.

HES Kodu’nun alınabildiği bir diğer platform ise e-Devlet’tir. e-Devlet üzerinden HES Kodu alabilmek için şu adımlar izlenmelidir:

  • e-Devlet’te yer alan hizmetler menüsünde bulunan seçeneklerden “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçilir.
  • Açılan sayfadan “Yeni HES Kodu” butonuna tıklanır.
  • HES Kodu’nun süresi seçilerek işlem tamamlanır.

HES Kodu alabilmek için SMS yöntemi de seçilebilir. SMS yöntemi ile HES kodu almak için HES yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra sırasıyla; TC kimlik numarası, kimlik kartında bulunan seri numarasının son 4 hanesi ve HES Kodu’nun kullanılacağı gün sayısı yazılıp 2023’e gönderilir.

Siz de artık HES Kodu’nu nasıl alabileceğinizi bildiğinize göre normalleşmenin tadını çıkarıp istediğiniz gibi seyahat edebilirsiniz. “Peki konaklamak için nereye güvenebilirim?” diye düşünüyorsanız, her şeyden önce sizlerin sağlığını düşünen Hotel Apart Alsancak’ta gönül rahatlığıyla konaklayabilirsiniz. Korona hastalığına karşı üst düzey hijyen önlemleri alan otelimiz; misafirlerimizin sosyal mesafe kuralını daha rahat takip edebilmesi için ortak alanlarda işaretlemeler yapmıştır. 

HES Kodu’nuzu aldıktan hemen sonra bavulunuzu hazırlayıp Apart Alsancak’ta sizi bekleyen rüya gibi bir tatille Covid-19’un psikolojik etkilerinden sıyrılabilirsiniz.

İletişim Formumuz için: Tıklayın

Aramak için tıklayın: +902324211193

Rezervasyon Yaptırmak için tıklayın: Online Rezervasyon

Tarafından Editör|Blog|0 comment

Leave a Comment

Phone
Phone