23

Haz

İzmir’de Gezilecek Yerler

Ege’nin ve ülkemizin incisi İzmir, ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatan oldukça popüler bir turizm merkezi. Kentin atmosferi, enerjisi, doğal ve tarihi güzellikleri, sosyal imkanları ve kültürel zenginliği her gezgini tatmin edecek cinsten. Her yıl yerli ve yabancı milyonlarca turisti ağırlayan bu güzide kentte yapılacaklar ve gezilecek yerler listesinin sonunu görmek imkansıza yakın! Deniz tatili isteyenlere dünyanın en güzel plajlarını, kültür tatili isteyenlere ülkemizin en zengin müzelerini, sınırsız eğlence isteyenlere ise çılgın gece hayatı mekanları sunan İzmir, 8500 yıllık tarihiyle de göz dolduruyor. İzmir’in her sokağı birbirinden güzel, her mekanı birbirinden keyifli ve her ilçesi birbirinden sevimli! İzmir’in tatilcilere sunduğu tüm olanaklardan faydalanmak istiyorsanız, merkezi konumuyla dikkat çeken Hotel Apart Alsancak’ta konaklayabilirsiniz.

İletişim Formumuz için: Tıklayın

Aramak için tıklayın: +902324211193

Rezervasyon Yaptırmak için tıklayın: Online Rezervasyon

Kemerlerinizi bağladıysanız, bir an önce bavul hazırlama isteği uyandıracak İzmir’de gezilecek yerler listemize başlayabiliriz!

İzmir Kordon Boyu Gezilecek Yerler

İzmir Kordon Boyu

Nerede: Alsancak, Konak

İzmir gezilecek yerler listesi yapıp ilk sırayı Kordon’a vermemek haksızlık olurdu. Ülkemizin en güzel kentlerinden biri olan İzmir’in en gözde lokasyonlarından biri olan Kordon; özellikle yaz aylarında iğne atsanız yere düşmeyecek kadar büyük kalabalıklara ev sahipliği yapıyor. Öğrenciler, çalışanlar, emekliler, yerli ve yabancı turistler… Güneşin ve Ege denizi manzarasının tadını çıkartmak isteyen herkes Kordon çimlerinde buluşuyor! Yemyeşil çimlerde oturmak, İzmir’e özgü lezzetleri atıştırmak ve içeceğinizi yudumlayarak Kordon atmosferinin bir parçası olmak kelimelerle anlatılamayacak kadar büyük bir keyif! Kordon’u dilediğiniz saatte ailenizle, arkadaşlarınızla veya tek başınıza ziyaret edebilir, mis gibi Ege havası eşliğinde yürüyüş yapabilir veya bisiklet sürebilirsiniz. Müzik yapan gençler, romantik çiftler, sohbet edip oyunlar oynayan arkadaş gurupları, İzmir mutfağının enfes lezzetlerini ayağınıza getiren satıcılar ve yürüyüşe çıkan teyzeler… Kordon’un muhteşem atmosferinden kopmanız zor olacak biliyoruz ama İzmir’de gezilecek çok yer var!

Yaklaşık Uzaklık: 5 dakika

İzmir Saat Kulesi Gezilecek Yerler

İzmir Saat Kulesi 

Nerede: Kemeraltı Çarşısı, Konak 

Yaklaşık 120 yıl önce inşa edilen ve zaman içerisinde İzmir’in sembolü haline Saat Kulesi, İzmir’de mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Konak Meydanı’nda bulunan Saat Kulesi, beyaz mermerden oluşan gövdesiyle fantastik filmlerden fırlamış gibi görünüyor. Kesme taş oymacılığının en nadide örneklerinden biri olan Saat Kulesi, toplamda 25 metre uzunluğunda. Saat Kulesi’nin tarihinde şöyle enteresan bir done mevcut; Saat Kulesi, II. Abdülhamit’in tahta çıkmasının üzerinden 25 sene geçmesini kutlamak adına inşa edilmiştir. Kulenin saatini ise Türk-Alman dostluğunu geliştirmek için ülkemize defalarca hediye yollamış olan Alman İmparatoru 2. Wilhelm hediye etmiştir. Orijinal haliyle günümüze ulaşan bu eseri yerinde görmeli ve bölgeye kattığı tarih kokan atmosferi solumalısınız.

Yaklaşık Uzaklık: 13 dakika

Atatürk Evi Müzesi Gezilecek Yerler

Atatürk Evi Müzesi

Nerede: Alsancak, Konak

Neredeyse 150 yaşında olan, Neoklasik tarzda bir yapı olan Atatürk Müzesi; kültür turizmi yapanlar, mimarlık okuyan veya mimar olmak isteyen öğrenciler ve İzmir’in tarihi dokusunu keşfetmek isteyen gezginler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Kurtuluş Savaşı sırasında İzmir’e giren Türk ordusu tarafından karargah olarak kullanılan konak; 1923 yılında ise bizzat Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ev sahipliği yapmıştır. 1962 yılından itibaren farklı isimlerle müze olarak hizmet veren konak günümüzde Atatürk’ün kişisel eşyalarının sergilendiği, manevi ve tarihi değeri çok yüksek olan bir kültür merkezi konumunda.

Yaklaşık Uzaklık: 6 dakika

Konak Gezilecek Yerler

Kültürpark

Nerede: Mimar Sinan, Konak

İzmir Fuar Alanı ismiyle de anılan Kültürpark; 1936 yılında açılan ve günümüze kadar ulaşmış muazzam bir sosyal tesis. Kültürpark’ta doğa, sanat ve spor iç içe! İzmir’in dünyaya açılan kapılarından biri olarak görülen Kültürpark; tertemiz havası, atmosferi ve içerdiği çok sayıda sanat eseriyle mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer. Kuş sesleri eşliğinde sanat eserlerini incelemek, sevdiklerinize kültür şöleni yaşatmak ve İzmir’in neden böylesine modern bir kent olduğunu daha iyi anlamak… Kültürpark’ta yapabileceğiniz aktivitelerin yalnızca bir kısmını şu şekilde sıralayabiliriz:

●      Sergilere, konferanslara, açık hava tiyatrolarına katılmak,

●      Spor salonu, tenis kortu, paraşüt kulesi, koşu parkuru veya yüzme parkurunda sportif faaliyetler gerçekleştirmek,

●      İzmir Tarih ve Sanat Müzesi’ni ve Resim-Heykel Müzesi’ni ziyaret etmek,

●      8000’den fazla ağaç türü ve 2000’den fazla bitki türünü doyasıya keşfetmek; böylesine yemyeşil bir ortamda huzurla kitap okumak, sosyalleşmek,

●      Büst, heykel ve anıtlar arasında gezinerek tarihte yolculuk yapmak

Yaklaşık Uzaklık: 7 dakika

Konak Gezilecek Yerler

Kemeraltı Çarşısı

Nerede: Mezarlıkbaşı-Konak

Kentin en önemli simgelerinden bir diğeri olan Kemeraltı Çarşısı, insanlığın kurduğu en eski pazar yerlerinden biri olmasıyla dikkat çekiyor. Mezarlıkbaşı’ndan Konak Meydanı’na kadar geniş bir alanı kaplayan tarihi çarşı, tarihsel süreçte önemini hiç kaybetmemiş ve bulunduğu bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlamıştır. Kemeraltı Çarşısı’nın hareketli kalabalığına dahil olmak, İzmir’e özgü yiyecek ve içecekleri tarihi mekanlarda tatmak, çarşının ara sokaklarında kaybolmak, çarşıda bulunan tarihi cami ve sinagogları keşfetmek oldukça keyifli. Kemeraltı Çarşısı olarak adlandırılan bölgenin köklerinin Helenistik döneme kadar uzandığı ve bu bölgedeki pazarcılık faaliyetlerinin 2400 yıl öncesin kadar devam ettiği biliniyor. İstanbul Kapalıçarşı’dan yaklaşık 1500 yaş daha büyük olan Kemeraltı Çarşısı’nda hem tarihe hem de İzmir’in bugününe tanıklık edebilirsiniz.

Yaklaşık Uzaklık: 13 dakika

İzmir Selçuk Gezilecek Yerler

Şirince

Nerede: Selçuk

Sevimli mi sevimli bir dağ köyü olan Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı. Ülkemizin en estetik köylerinden biri olarak tanımlanan Şirince’de doğayla iç içe olacaksınız. Yemyeşil bir köy olan Şirince, ülkemizde en çok turist çeken köylerin başında geliyor. Filmlerden ve masallardan fırlamış gibi görünen bu muhteşem köyün en önemli özelliği ise İzmir gastronomi turizminin merkezi olması.

Mutfak kültürüyle tüm dünyaya adını duyuran Şirince’de, mahzenlerde meyve şarabı tadabilir, mürver şurubu ile şifa bulabilir ve kumda kahve ile yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Acıktığınızda ise Şirince gözlemelerini mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Şirince, mutfağıyla olduğu kadar gezilecek yerleriyle de gerçek bir turizm cenneti. Şirince’de; Aziz John Baptist Kilisesi, Tiyatro Medresesi ve Nesin Matematik Köyü gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz. Şirince’nin taş sokaklarında bol bol fotoğraf çekinmeyi de unutmayın!

Her zaman tatil trendlerinden biri olmayı başaran Şirince Köyü, 2012 yılında Mayalar’ın meşhur kıyamet kehanetiyle gündeme gelmişti. Kehanete göre; Şirince, 2012 yılında kopacak olan kıyametten zarar görmeyecek iki yerleşim yerinden biriydi. Neyse ki kehanet gerçeğe dönüşmedi de dünyanın geri kalanı hala akın akın Şirince’yi ziyaret edebiliyor ☺

Yaklaşık Uzaklık: 1 saat

İzmir Konak Gezilecek Yerler

Tarihi Asansör

Nerede: Karataş, Konak

Tarihi Asansör veya Tarihi Asansör Binası olarak adlandırılan yapı, İzmir’in en çok ziyaret edilen mekanlarından biri. Kültür turizmi yapmak isteyen gezginler için İzmir’in neden muhteşem bir tercih olduğunun pek çok kanıtından yalnızca biri olan Tarihi Asansör; 1907 yılında inşa edilmiş. Aralarında yükseklik farkı bulunan iki caddeyi birbirine bağlayan bina, 155 basamaklı merdiveni tırmanamayanlara büyük kolaylık sağlamış. Avrupa’da gördüğü asansörlerden etkilenen ve en yakın arkadaşlarından biri 155 basamaklı merdivenden yuvarlanarak ayağını kırdıktan sonra merdivenlerin yanına asansör inşa ettirmek isteyen kişi ise Musevi iş insanı Nesim Levi. Asanör kulesi için Fransa şehri Marsilya’dan özel tuğlalar getirten Nesim Levi, 1942 yılına kadar kuleyi işletti ve kuleden elde ettiği gelirleri Karataş Musevi Hastanesi’nin ihtiyaçları için harcadı.

Asansör Binası’nın en üst katındaki seyir terasında içeceklerinizi yudumlayabilir ve muhteşem manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. İzmir’i ve Ege’yi yüksek bir konumdan izlemek hiç unutmayacağınız bir hatıra olacak.

Yaklaşık Uzaklık: 15 dakika

İzmir Selçuk Gezilecek Yerler

Efes Antik Kenti

Nerede: Selçuk

MÖ 8600 yıllarında basit bir yerleşim yeri olarak kullanılan Efes Antik Kenti, zaman içerisinde büyüdükçe büyümüş ve kendi döneminin en önemli başkentlerinden biri olmuş. Kurulduğu konumun Anadolu’nun en bereketli coğrafyalarından biri olması, ticaret yolların merkezinde olması ve bölgenin önemli bir ticaret limanına ev sahipliği yapması Efes’in tarih sahnesinde yıldızını parlatan en önemli etkenler olarak gösteriliyor. 200.000 kişilik nüfusuyla Helenistik dönemin en kalabalık metropollerinden biri haline gelen Efes; mimarisiyle de göz dolduruyor. Kolonlar, heykeller, kabartmalar ve işlemelerle bezeli Efes mimarisi, günümüzde dahi ziyaretçilerini mest ediyor.

Efes Antik Kenti’nde yer alan Celsus Kütüphanesi; filmlerden, fotoğraflardan ve kartpostallardan tanıdığınız, bir cephesi tüm ihtişamıyla ayakta kalmayı başarabilmiş bölgenin en özel yapısı. Her yıl yaklaşık 1.5 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Efes Antik Kenti’nin simgesi konumundaki kütüphanenin önünde fotoğraf çekinmeye doyamayacaksınız!

Efes Antik Kenti’nde görülecek pek çok farklı kalıntı ve yapı mevcut. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde, kentin en uzun caddesi olan Liman Caddesi’nde tarihi sütunları inceleyebilir, Antik Tiyatro’da uzun uzun oturup geçmişin hayaletlerini yakalamaya çalışabilirsiniz. Ören yerinin içerisinde tarihi umumi tuvaletleri, belediye binasını ve farklı mitolojik tanrılara ithaf edilmiş çeşitli tapınak kalıntılarını ziyaret edebilirsiniz.

Efes Antik Kenti’nin ören yeri dışında ise Meryem Ana Evi ve Artemis Tapınağı gibi iki önemli yapı bulunuyor. Yunan mitolojisinde bolluk ve bereket tanrıçası olan Artemis, Anadolu mitolojisindeki bolluk ve bereket tanrıçası Kibele’nin ardılı niteliğindedir. Anadolu’nun en bereketli topraklarında yaşayan kent sakinleri, bu topraklara şükranlarını bildirmek adına Artemis tapınağını inşa etmiş. Tapınak bölgesinde şu an sadece birkaç adet taş ve bir sütun bulunuyor. Ancak tapınak, ayakta kaldığı süre içerisinde tüm ihtişamıyla dönemin en meşhur gezginleri tarafından öve öve bitirilemiyor ve Antik Dünyanın Yedi Harikası listesinde yer alıyor.

Meryem Ana Evi ise, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmesinden sonra Hz.Meryem’in kaçarak son yıllarını geçirdiği kilisenin günümüzdeki ismi. Dünyanın dört bir yanından Meryem Ana Evi’ni ziyaret etmeye gelen Hristiyanlar, bu kutsal mekanda hac vazifelerini yerine getiriyorlar.

Yaklaşık Uzaklık: 1 saat

İzmir Konak Gezilecek Yerler

Kızlarağası Hanı

Nerede: Konak

Kızlarağası Hanı, İzmir’de bulunan en büyük ve en görkemli handır. Kemeraltı Çarşısı bünyesinde yer alan bu hanın 1744 yılında inşa edildiği biliniyor. İzmir Liman Kalesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan Kızlarağası Hanı, 18. ve 19. yüzyıllarda kervanları ağırlamış ve önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Hanın orta kısmında yer alan 600 metrekarelik geniş avlu, günümüzde çay bahçesi olarak kullanılmakta. Kemeraltı Çarşısı’nı gezerken handa soluklanabilir, bu tarihi yapının sırlarını keşfederken çay ve kahve keyfi yapabilirsiniz. Kendine has pişirme yöntemiyle daha köpüklü ve daha lezzetli hale gelen dibek kahvesini Kızlarağası Hanı’nda, tarihle iç içe bir konsept eşliğinde tadımlayabilirsiniz.

Yaklaşık Uzaklık: 15 dakika

İzmir Alsancak Gezilecek Yerler

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Nerede: Alsanak, Konak

Tatilinize biraz alışveriş katmaya ne dersiniz? Uzun mu uzun, keyifli mi keyifli bir alışveriş yapmadan tatilini bitirmek istemeyenler Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde buluşuyor! Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde o mekan senin bu mekan benim gezebilir; İzmir’in meşhur kumrusunu, midyesini ve boyozunu deneme fırsatı bulabilirsiniz. Caddede sıra sıra dizilmiş butiklerde tarzınızı en iyi yansıtan, en özgün tasarımlara sahip giysi ve aksesuarları keşfedebilirsiniz. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin rengarenk ve iddialı bir gece hayatına sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Eğer İzmir tatilinden beklentiniz İzmir’in hareketli gece hayatını deneyimlemek ve sınırsız eğlenceye karışmak ise Kıbrıs Şehitleri Caddesi tam size göre!

Yaklaşık Uzaklık: 2 dakika

İzmir Çeşme Gezilecek Yerler

Ilıca Plajı

Nerede: Çeşme

Deniz kum güneş üçlüsüne doymadan tatile tatil demem diyenlerden iseniz sizi böyle alalım! İzmir’in ününü dünyaya duyuran destinasyonlardan biri olan Çeşme Ilıca Plajı; 3 kilometreyi bulan uzunluğu ve kristal berraklığındaki deniziyle göz dolduruyor. Ilıca Plajı’nda Nisan ayından Kasım ayına dek denizin tadını çıkartabilirsiniz. Özellikle çok iyi yüzme bilmeyen ve çocuklu tatilseverlere hitap eden Ilıca Plajı’nin denizi, yılın büyük bir bölümünde dalgalı olmasına rağmen su seviyesinin çok sığ olması sebebiyle tercih ediliyor. Yüzme bilmeyen yakınlarınız ve küçük çocuklarınız Ilıca Plajı’nı çok sevecek! Ilıca Plajı’nın turkuaz renkli denizini izlerken kumsalda içeceklerinizi yudumlayarak muhteşem bir deniz tatili yapabilirsiniz.

Yaklaşık Uzaklık: 1 saat 5 dakika

Çeşme Gezilecek Yerler

Alaçatı  

Nerede: Çeşme

Taş sokaklar, rengarenk evler, çiçeklerle bezeli duvarlar… En taze balıklar, en meşhur meyhaneler, en estetik manzaralar… Evet Alaçatı’dan bahsediyoruz. Her köşesinde farklı bir güzellik yatan bu muhteşem beldeyi ziyaret etmeden İzmir tatilinizi sonlandırmayın! Alaçatı’da gezilecek o kadar çok yer, yapılacak o kadar çok şey var ki; buraya gelmek rüya gibi bir tatil geçirmenize büyük katkı sağlayacak. Alaçatı’nın dar sokaklarında gezerken binlerce farklı poz yakalayacak, Instagram profilinizi şenlendirecek ve bütün bir yılın stresinden arınacaksınız.

Alaçatı sokaklarında yaz rüzgarları teninizi okşarken yerli ve yabancı pek çok ünlü isimle karşılaşacak ve bu gezinin hiç bitmemesini dileyeceksiniz. Aynı zamanda ülkemizin en gözde sörf lokasyonlarından biri olan Alaçatı’da dilerseniz sörf çılgınlığına katılabilirsiniz! Hayat dolu kalabalıklarla birlikte eğlenmek ve eğlenirken film setini andıran sokaklarla estetik doyuma ulaşmak Alaçatı’da mümkün. Türkiye’nin en trend tatil destinasyonlarından biri olan Alaçatı’da yel değirmenlerini ziyaret etmeyi de unutmayın!

Yaklaşık Uzaklık: 1 saat

İzmir Gezilecek Yerler

Sakız Adası

Nerede: Ege denizi açıkları, Yunanistan

Hazır İzmir’e kadar gelmişken komşuya da ziyaret etmeden olmaz! Sınır komşumuz Yunanistan’ı ülkemize en yakın adalarından biri olan Sakız Adası, Ege Denizi açıklarında, Çeşme’nin tam karşısında konumlanıyor. Sahip olduğu sakız ağaçları ve damla sakızı üretimiyle dünya için eşsiz bir yere sahip olan Sakız Adası; turunçgil, zeytinyağı, incir, vişne ve uzo üretimiyle de öne çıkıyor. Sakız Adası’nda Yunan meyhane kültürünü deneyimleyerek doyasıya eğlenebilir, taptaze deniz ürünlerini tadabilir ve pek çok tarihi mekanı gezebilirsiniz. Müzeleri, pazarları, gece hayatı ve pek çok kültürün miras bırakmış olduğu tarihi eserleri ile Sakız Adası büyük rağbet görüyor.

İzmir Konak Gezilecek Yerler

Mask Müzesi

Nerede: Alsancak, Konak

Tatilinizi –tuhaf- bir müzeyle renklendirmeye ne dersiniz? Müze gezmekten çok hoşlanmıyor olsanız bile İzmir’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer var; Mask Müzesi. 8500 yıllık tarihinde pek çok farklı uygarlığa ev sahipliği yapan İzmir’e, bu uygarlıkların kadim inançlarından birçok miras kalmıştır. Mask Müzesi de bu mirasların belki de en ilgincini; maskeleri sergiliyor!

Dünyada toplam altmış, ülkemizde ise sadece bir tane mask müzesi olduğu göz önünde bulundurarak; İzmir Mask Müzesi’nin önemini daha iyi kavrayabiliriz. Müzenin gotik atmosferinde ölüm, kudret, eğlence ve ayin gibi farklı temaları simgeleyen maskeler sergileniyor. 2011 yılında açılan Mask Müzesi, 300’ün üzerindeki maske sayısıyla oldukça geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Yaklaşık Uzaklık: 4 dakika

İzmir Foça Gezilecek Yerler

Foça

Nerede: İzmir’in kuzeyi

Antik Çağ’da İyon yerleşimi olarak ortaya çıkan bir sahil ilçesi olan Foça, ismini ilçeyi çevreleyen denizde yaşayan fok balıklarından almış. Ziyaretçilerini; masmavi denizi, tarihi güzellikleri ve mitolojik efsaneleri ile karşılayan ilçe, Ege bölgesinin en güzel tatil beldelerinden biri olarak gösteriliyor.

Yaklaşık 3 bin yıldır halkın geçimini denizcilikle sağladığı bir bölge olan Foça, tarihi ve doğal güzellikleriyle olduğu kadar mutfağıyla da dikkat çekiyor. İlhamını Ege ve Akdeniz mutfaklarından alan Foça yemekleri, merkezine doğal yollarla beslenen nefis balıkları alıyor. Orkinostan kırlangıç a, ahtapottan ıstakoza kadar her türlü deniz ürününün en tazesini Foça’da bulabilirsiniz. Foça’da, eğlencenin dibine vurmak isteyenler için hareketli eğlence mekanları ve daha sakin bir atmosferde eğlenmek isteyenler için dibek kahvesiyle meşhur pek çok kafe bulunuyor.

Yaklaşık Uzaklık: 1 saat

İzmir Alsancak Gezilecek Yerler

Gündoğdu Meydanı 

Nerede: Alsancak, Konak

İzmir’in en büyük meydanlarından biri olan Gündoğdu Meydanı, şehrin en önemli aktivitelerine ev sahipliği yapıyor. Konser, miting, kutlama ve çeşitli organizasyonların adresi olan Gündoğdu Meydanı, özellikle yaz akşamlarında yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Meydanda bulunan Cumhuriyet Ağacı anıtı, 2003 yılında tamamlanmış ve cumhuriyetin ilanının 80. yıl dönümünde törenle açılmıştı. Gündoğdu Meydanı’nda Cumhuriyet Ağacı anıtını ziyaret edebilir, anıtın çevresinde arkadaşlarınızla oturabilir ve meydanda yürüyüş yapabilirsiniz.

Yaklaşık Uzaklık: 6 dakika

İzmir Bergama Gezilecek Yerler

Bergama

Nerede: İzmir’in kuzeyi

İzmir merkezden yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Bergama, ülkemizin sahip olduğu en önemli kültürel miraslardan biri. 8500 yıllık tarihiyle dikkat çeken Bergama; geçmişte Ion, Roma, Bizans ve Helen uygarlıklarına ev sahipliği yapmış eşsiz bir bölge. Çağlar boyuna sağlığın, kültürün ve sanatın merkezi konumunda olan Bergama, günümüzde de aynı çizgiyi korumaya devam ediyor.

Yaklaşık Uzaklık: 1 saat 24 dakika

Bergama’yı keşfetmeye Bergama Antik Kenti ile başlayabilirsiniz. Milattan önce 282 ile 133 yılları arasında görkemli Pergamon Krallığına başkentlik yapmış olan bu antik kent, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. İnsanlık tarihinde bilinen ilk doğal tedavi ve ilk parşömen burada bulundu. Aynı zamanda dünyanın ilk 4 tiyatrolu kenti olarak bir ilke daha imza atan Bergama Antik Kenti’nde; tapınak, saray ve tiyatro gibi yapıların kalıntılarını inceleyerek geçmişe yolculuk edebilirsiniz. Bunun dışında Bergama Müzesi, Sarepeion Tapınağı(Kızıl Avlu), Hacı Hekim Hamamı ve Güzellik Ilıcası gibi önemli mekanlar da yine Bergama’da gezilecek yerler arasında bulunuyor.

İzmir Buca Gezilecek Yerler

Kadifekale

Nerede: Buca

İzmir kentinin ve İzmir Körfezi’nin genel görüntüsüne hakim olan Kadifekale, yüksek konumu ve günümüzde hala sur bütünlüğünü korumasıyla dikkat çekiyor. Milattan önce 4. yüzyıldan beri ayakta olan ve 19. yüzyılda Türk savunma hattının bir parçası olarak kullanılan Kadifekale, İzmir’in antik değerlerinden yalnızca biri. Kadifekale’nin inşaatı ilk olarak Büyük İskender’in ardılı olan Lysimachos döneminde başlamış, son olarak Osmanlı ve Bizans tarafından sarnıçların yenilenmesi ile son bulmuştur.

Kadifekale’ye geldiğinizde bu görkemli surların sırrını keşfedebilir; sur hattının gizemli hikayesini yöre halkından dinleyebilirsiniz.

Yaklaşık Uzaklık: 16 dakika

Konak Gezilecek Yerler

Ümran Bardan Oyun ve Oyuncak Müzesi

Nerede: Konak

İzmir demek kültür ve sanatın kalbinin attığı yer demek! Hal böyle olunca gezilecek müzeler, tarihi mekanlar ve kültür hazineleri saymakla bitmiyor. Konak Belediyesi tarafından 2004 yılında faaliyete geçirilen Ümran Bardan Oyun ve Oyuncak Müzesi de gerek butik müzeciliğin özel bir örneği olması gerekse ziyaretçilere ilginç hikayeler sunan eşsiz koleksiyonuyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.

Dünya üzerindeki 380 oyuncak müzesinden biri olan Ümran Bardan Oyun ve Oyuncak Müzesi; gerçek saçlı porselen bebekler, Lehman oyuncakları, nuhun gemisi ve bebek evleri gibi alt koleksiyonlara sahip.

Yaklaşık Uzaklık: 12 dakika

İzmir’in en merkezi konumunda; Gönül Yazar Sokağı-Alsancak mevkisinde bulunan Hotel Apart Alsancak, bu yazıda sizlere sunduğumuz ve sunamadığımız sayısız güzelliğe ulaşmanın en kolay yolu! İzmir’in kalbinde konaklamak ve İzmir’i keşfederken ulaşım problemi yaşamamak istiyorsanız Hotel Apart Alsancak’a davetlisiniz.

İletişim Formumuz için: Tıklayın

Aramak için tıklayın: +902324211193

Rezervasyon Yaptırmak için tıklayın: Online Rezervasyon

Tarafından Editör|Blog|0 comment

Leave a Comment

Phone
Phone