23

Haz

MüzeKart Nedir? MüzeKart’ın İzmir’de Geçerli Olduğu Müzeler Hangileri?

Tarih boyunca insanlar hep geçmişini merak eder. Kim oldukları, yaşadıkları topraklarda kimlerin yaşadığı gibi konular akıllarda her zaman yer edinir. Geçmişle bugünü birbirine bağlayan en güzel köprüler ise müzelerdir. Kitaplarda okuduğunuz, efsanelerde duyduğunuz o yıllara dair somut kalıntıları müzelerde bulabilirsiniz.

Tarihte keyifli bir yolculuğa çıkmak istersiniz ancak müze giriş fiyatları karşınıza engel olarak çıkabilir. Bazı müzelerin kendi giderlerini sağlayabilmesi için aldığı belirli bir giriş ücreti vardır. Ücretli müzeler, büyük bir bütçeye sahip oldukları için genellikle daha fazla esere ev sahipliği ederler.

Tarihin derinliklerine doğru ilerleyen yolculuğunuzun bütçe engeli yüzünden yarım kalacağından endişeleniyorsanız, MüzeKart yardımınıza koşar. MüzeKart’ın ücreti yıllık olarak sadece 60 TL’dir. 300’den fazla müze ve ören yerinde geçerlidir. Ayrıca uzun bilet kuyruklarında beklemekten kurtulursunuz ve gezmek istediğiniz yerlere hızlıca MüzeKart’ınızla giriş yapabilirsiniz. Size en yakın olan MüzeKart satış noktasına gidip anında satın alabileceğiniz gibi MüzeKart resmi web sitesinden de kartınızı kolayca edinebilirsiniz.

MüzeKart’ın İzmir’de Geçerli Olduğu Müzeler

Yazının bulunmasından sonra bilindiği kadarıyla Hititler, İyonlar, Lidyalılar, Persler, Helenler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi medeniyetlere yuva olmuş olan Ege’nin İncisi İzmir, birbirinden farklı müzeleri eşsiz kültürel hazineleri bünyesinde barındırıyor. MüzeKart’ınızı kullanarak İzmir’de bulunan tam 8 müzeyi istediğiniz gibi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Formumuz için: Tıklayın

Aramak için tıklayın: +902324211193

Rezervasyon Yaptırmak için tıklayın: Online Rezervasyon

 

Efes Müzesi

Ünlü Yunan mitolojik karakterlerinin, ünlü filozof ve düşünürlerin orijinal heykellerini; eski Türk kasabalarının ruhu olan el sanatlarını ve Antik Çağ’dan Osmanlı’ya kadar pek çok devletin para ve takılarını ziyaretçilerine sunuyor.  Dünyaca ünlü Efes Artemis ve Yunuslu Eros heykelleri de bu müzede bulunuyor.

Bergama Müzesi

Tunç Dönemi’nden Osmanlı Dönemi’ne kadar farklı farklı medeniyetlerden kalmış olan arkeolojik eserlerini, sanki o yıllarda yaşıyormuşçasına gözlemle şansını ziyaretçilerine veriyor. Arkeolojik eserlerin yanı sıra Bergama ve yöresine ait geleneksel koleksiyonları bünyesinde bulundurması adeta kültürel bir aydınlanma yaşamınızı sağlar.

İzmir Atatürk Evi Müzesi

Düşmanların soldurmuş olduğu çiçekleri tekrardan İzmir’in dağlarında açtıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait çok özel ve nadide parçaları barındırıyor. Kurtuluş Savaşı yıllarında Türk ordusunun karargah olarak kullandığı müze binası, o zorlu yılların ruhunu varlığıyla ifade ederek tüyleri ürpertiyor.

Çeşme Müzesi

15. yüzyılda Cenevizliler tarafından yaptırılan Çeşme Kalesi’nde açılmış olan müze, Çeşme ve çevresinde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu elde edilen kalıntıları sergiler. Çeşme Kalesi’nin tarihi atmosferine daha yakından tanık olmanızı sağlar.

İzmir Etnografya Müzesi

1831 yılında hastane olarak, 1845 yılında ise fakir Hristiyan aileler için bakımevi olarak kullanılmaya başlanan müze binası, insanlık tarihine dair derin izleri duvarlarında hala taşıyor.

4 katlı olan müze el işlemeleri, yöresel kıyafetleri, sedef kakmalı eşyaları, 19. yüzyıla ait gelin odası ve mutfak malzemeleri ve el yazması kitapları sergileyerek adeta kültür denizinde uzun bir yol kat etmenizi sağlıyor.

Tire Müzesi

Bünyesinde bulundurduğu arkeolojik, etnografik, sikke, arşiv vesika, el yazması ve güzel sanat eserleri ile tarihi aydınlatmaya devam ediyor. Tire Müzesi’nin Arkeoloji salonunda tam 5 bin yaşındaki heykellerle, mezar stelleri ile ve pişmiş toprak lahitlerle karşılaşacaksınız. Müze, bulundurduğu eserler ile nefes kesen bir atmosfere sahip.

Tarih Sanat Müzesi

Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans döneminden kalma taş eserleri; Prehistorik dönemden Bizans dönemine kadar medeniyetlerin izlerini barındıran seramik eserleri ve Erken Tunç Çağı’ndan Osmanlı Yıkılma Dönemi’ne kadar mücevherleri ve kıymetli taşları bünyesinde barındırarak misafirlerini bir devirden diğer bir devire yolculuğa çıkarıyor.

İzmir Arkeoloji Müzesi

8500 yıllık bir tarihin derinlerine inmenize yardımcı olan İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir’de yaşamış olan medeniyetler karmasının günümüze yansıması gibidir. Müzede bulunan eserler hem ufukları açıyor hem de göz kamaştırıyor.

Tüm bu müzelerin yanı sıra Bergama Akropol, Bergama Asklepion, Efes Yamaçavler, Agora, Balizika, Ayasuluk, Metrapolis, Erythrai, Klaros, Teos ve ST. Jean gibi önemi örenyerlerini de MüzeKart’ınızı kullanarak kolayca ziyaret edebilirsiniz.

Yine MüzeKart’ınız ile dünyanın yedi harikasından biri olan Efes Antik Kenti’ne gidip politikanın ve devlet kavramlarının temellerinin atıldığı eşsiz taş yapılar arasında kaybolabilirsiniz. 

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, her sokağında buram buram tarih kokan İzmir’e tarihi bir geziye günübirlik gelmek üzücü olacaktır. Tarihin derinliklerinde benliğinizi ve geçmişinizi keşfederken saatler su gibi akacaktır. “Peki İzmir’de nerede kalacağım?” diyorsanız, şehrin merkezinde birçok müzeye yakın bir konumda bulunan ve şık ve konforlu odaları göz dolduran ile Hotel Apart Alsancak sizleri bekliyor.

İzmir Alsancak Otellerinde kalarak birçok tarihi alana hızlıca ulaşma imkanı elde edebilirsiniz. Hotel Apart Alsancak’ta yerinizi ayırdıktan sonra, yapmanız gereken tek şey hangi müze ve ören yerlerini gezeceğinize dair plan yapmaktır. Geri kalan tüm konfor ihtiyaçlarınız Hotel Apart Alsancak tarafından kusursuz bir şekilde karşılanacaktır.

İletişim Formumuz için: Tıklayın

Aramak için tıklayın: +902324211193

Rezervasyon Yaptırmak için tıklayın: Online Rezervasyon

Tarafından Editör|Blog|0 comment

Leave a Comment

Phone
Phone