23

Haz

Seyahatte Bütçe Tasarrufu İçin İpuçları

Bir çok insanı seyahat etmekten alıkoyan ana sebep paradır. O yıl seyahate çıkamamanın hüznü içerisinde olanlar, bunu karşılayamayacaklarını ve çok fazla masrafları olduğunu söylerler. Tabii ki yiyecek, giyecek ve barınak gibi kesemeyeceğiniz harcamalar var. Ancak bazı şeylerden tasarruf ederseniz seyahat için bir bütçe elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra seyahat için gereken bütçe miktarı azalırsa seyahate çıkmanız kolaylaşır ve sıklaşır. Bu sebeple sizin için seyahatte bütçe tasarrufu için ne yapmanız gerektiğini 10 maddede listeledik.

1.Yemek harcamalarına dikkat edin

3 veya 4 günlük bir tatilden daha uzun bir süre seyahat ediyorsanız restoranlarda yemek yemenin ne kadar hızlı bir şekilde bütçenizi yükselttiğini fark edersiniz. Vergi, bahşiş,içecekler, meze ve tatlı derken restoranda günlük harcadığınız paranın yarısını kaybedebilirsiniz. Bu sebeple yemek harcamaları, seyahatlerde dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biridir. Sokak yemeklerini tatmanız, marketlerden sandviç gibi hazır yemekler almanız seyahatte bütçe tasarrufu etmenizi sağlar.

2.Sezon dışı seyahat edin

Yüksek sezon veya sezon tatili, seyahat bütçesini önemli derecede etkiler. Bazı yerler Noel ve yeni yılda, yaz aylarında, okul tatillerinde daha pahalı hale gelir. Yılın bu zamanlarından kaçınırsanız mülklerini doldurmak isteyen oteller, sezon dışı ve daha düşük uçuş fiyatları ile ziyaretçi çekmek için indirimli fiyatlar sunan turlar bulabilirsiniz. Sezon dışı tatil, kulağa çok çekici gelmese de seyahatte bütçe tasarrufu için önemli bir adımdır. Ayrıca tatiliniz esnasında kalabalığın daha az oluşunun da keyfini çıkarabilirsiniz.

3.Barlardan içki satın almayı en aza indirin

Alkol için ayırdığınız bütçeyi gittiğiniz ülkeye göre revize edebilirsiniz. Dünyanın bazı yerlerinde biranın 0,25$ (Vietnam) olduğunu, ancak bazı yerlerde 10$ (San Francisco) olduğunu düşünürseniz bazı seyahatlerinizde içki satın almayı en aza indirmeniz gerektiğini görürsünüz. Her ne kadar bazı seyahatlerde alkol tadımı önemli bir yere sahip olsa da seyahatte tasarruf için bu harcamalarınıza da dikkat etmelisiniz.

4.Hostellerde kalarak paradan tasarruf edin

Pansiyon ya da hosteller, gecelik ücretlerinin daha düşük olması sebebiyle para tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda pansiyonlar, bağlantı kurmak, insanlarla tanışmak, yardımsever personele erişim sağlamak, grup gezilerine katılmak ve öğrenmek için harikadır. Hosteller hem seyahat bütçenizi düşürür hem de yerel kültürü daha yakından tanımanızı sağlar.

5.Seyahat ederken yürüyün ve toplu taşıma kullanın

Seyahatler uzun süreli yürüyüşleri ve günlük adım sayısının oldukça artmasını yanında getirir. Ancak ulaşmak istediğiniz yer çok uzaktaysa toplu taşıma kullanmayı tercih edin. Toplu taşıma daha çevre dostudur ve genellikle para tasarrufu sağlar (özellikle tek başına seyahat ediyorsanız). Genel olarak, yürümek ve otobüs, metro veya tren rotalarını bulmak, taksi yolculuğundaki yüksek fiyatlardan kaçınmanıza yardımcı olur. Bu sebeple yürümek ve toplu taşıma kullanmak, seyahatte bütçe tasarrufu yapmanızı sağlayan önemli bir ipucudur.

6.Giriş ücretlerinin olduğu yerlere ziyareti en aza indirin

Dünyanın her yerinde, paraya mal olan cazibe merkezleri var. Size hiçbir şekilde Barselona’daki Sagrada Familia veya Pekin’deki Yasak Şehir gibi dünyanın inanılmaz harikalarını ziyaret etmemeniz gerektiğini söylemiyoruz ancak eğlenmenin farklı yollarının olduğunun da farkına varmak önemlidir. Gittiğiniz şehirde uzun yürüyüşler yapmak, şehri, mahallelerini, birçok parkını ve kafelerini tanımak, ücretsiz bir eğlencedir ve bu sebeple seyahat bütçesinde tasarruf etmenin de etkili bir yoludur.

7.Atıştırmalık olarak yerel markaları ve yerel olarak yetiştirilen meyve ve sebzeleri satın alın

Yeni yiyecekleri denemekten daha iyi ne olabilir ki? İster Meksika eczanelerinden yerel demirhindi şekeri (sadece 0,30 $) veya Kolombiya’daki kurutulmuş hindistancevizi tatlıları olsun seyahat ederken yerel şeyleri denemeyi tercih edin. Hostelinize yerleştiğinizde personele en yakın pazarın nerede olduğunu sorarak hem yöresel mevsim meyve ve sebzelerini tadabilir hem de bunu yaparken bütçenizi aşmayabilirsiniz. Ayrıca atıştırmalık almak için markete giderken de turistik bölgelerdeki marketlerdense halkın gittiği yerleri tercih edin. Hem gezi zevkini artıran hem de bütçeyi düşüren bu madde, seyahat ederken dikkat etmeniz gerekenlerdendir.

8.Gezileriniz sırasında yanınızda atıştırmalık ve su taşıyın

Geziler esnasında hafif bir açlık veya susama hissedebilirsiniz. Bu sebeple atıştırmalıklara ihtiyacınız olacaktır ve gezdiğiniz turistik bölgelerde her türlü yiyecek ve içeceğin fiyatı çok pahalıdır. Çantanıza koyduğunuz birkaç paket kuruyemiş veya tuzlu kraker, hem geziniz esnasında yorgunluğunuzu alacak bir mola vermenizi sağlar hem de yediğiniz öğün sayısını azaltarak yemek bütçesini de azaltmanızı sağlar. Sadece gezdiğiniz yerde bulabileceğiniz ikramlar söz konusu olduğunda savurganlık yapmanız mantıklıdır. Çantanıza attığınız küçük atıştırmalıkların seyahatte bütçe tasarrufuna ne kadar yardımcı olduğunu fark ettiğinizde şaşıracaksınız.

9.Paradan tasarruf etmek ve cezalardan kaçınmak için araştırmanızı yapın

Gittiğiniz ülkedeki kuralların farkındaysanız onlara uyarak tasarruf edebilirsiniz. İster açık konteyner yasaları ister otoyolda sürüş düzenlemeleri olsun, yerel halktan bilgi istemek veya çevrimiçi araştırma yapmak işe yarayabilir. Özellikle seyahatiniz esnasında araba kiralamayı düşünüyorsanız trafik kurallarını önceden detaylı bir şekilde araştırmanızda fayda vardır. Bu sayede seyahat bütçenizde beklenmedik artışlar meydana gelmez.

10.Bir bütçe oluşturun ve ona bağlı kalın

Seyahat planı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli madde budur. Kendinize günlük limit koyun ve bu limiti hiçbir şekilde aşmamaya çalışın. Aşarsanız ertesi gün bunu telafi etmeye çalışın. Ne zaman tasarruf edeceğinizi ve ne zaman harcama yapabileceğinizin farkında olmanız önemlidir. Paradan tasarruf etmenin yollarını araştırın, aynı zamanda yolculuk sırasında kendinizi şımartın. Bir bütçeye sahip olmak, ne zaman tasarruf edeceğinizi ve ne zaman kendinizi şımartacağınızı belirlemenin harika bir yoludur.

Seyahatte bütçe tasarrufunun en önemli adımı olan ‘’bütçe belirleme ve buna bağlı kalmanın’’ nasıl gerçekleştirileceğini sizin için birkaç maddede açıkladık.

10.1 Günlük seyahat bütçesi belirleme

Her gün ne kadar para harcamayı beklediğinize veya seyahatinizin ne kadar süreceğine bağlı olarak günlük bir bütçe belirleyin ve yolculuk için beklentilerinizi dikkate aldığınızdan emin olun. Seyahat bütçenizi sahip olmak istediğiniz seyahat türüne göre ayarlayın. Günlük ne kadar harcadığınızı takip ederek sorunsuz bir şekilde seyahat bütçenizde tasarruf edebilirsiniz.

10.2 Bütçe uygulaması ile giderlerinizi takip edin

Seyahat bütçenize karar verdiğinizde buna bağlı kalmanın en iyi yolu, bir bütçe uygulamasıyla harcadığınız her kuruşu kaydetmektir. Konaklama, ulaşım masrafları, yiyecek, hediyelik eşya gibi her türlü harcamanızı kaydederek hem bütçenize bağlı kalabilir hem de aşarsanız buna sebep olan harcamanın hangisi olduğunu kolayca bulabilirsiniz.

10.3 Seyahat için benzer bir bütçeye sahip kişilerle seyahat edin

Bu sayede seyahat ettiğiniz kişi ile konaklayacağınız, yemek yiyeceğiniz ve gezeceğiniz yerler de benzerlik gösterir. Seyahat arkadaşınız 1 haftalık tatil boyunca kendini şımartmak istiyorsa bu durumda siz de bütçenizi aşmak isteyebilirsiniz.   

Bazen dar bir bütçeyle seyahat etmek, gezinin sihrini biraz ortadan kaldırabilir gibi görünebilir. Gittiğiniz yerlerde ortalama otellerde kalmak ve her gün şık restoranlarda yemek yememek, Instagram’da gördüğünüz kadar çekici değildir.

Ancak bu aynı zamanda harika bir fırsattır. Bütçe belirlediğiniz ve bu bütçeye bağlı kaldığınız seyahatlerde yerel gibi düşünmeye başlarsınız ve daha zengin bir deneyim yaşarsınız. Sizin için bu metinde seyahatte bütçe tasarrufu yapmayı sağlayan 10 ipucunu sıraladık. Bu ipuçlarını uygulayarak hem keyifli hem de sizi zorlamayan bir seyahate çıkabilirsiniz.

Tarafından Editör|Blog|0 comment

Leave a Comment

Phone
Phone