23

Haz

Sık Seyahat Etmenin Faydaları

Herkes seyahat etmenin ne kadar önemli olduğunu söyleyip durur. Peki, seyahat etmek neden bu kadar önemlidir? İnsanlar neden seyahat eder ve bunu sever? Daha da önemlisi: neden daha sık seyahat etmeliyiz?

Seyahat etmenin faydaları tek seferlik değildir. Seyahat etmek sizi fiziksel ve psikolojik olarak değiştirir. Çok az zamana veya paraya sahip olmak geçerli bir mazeret değildir. Seyahatte bütçe tasarrufu yapmanın pek çok yolu vardır. Tam zamanlı bir işiniz ve aileniz varsa, hafta sonları veya resmi tatillerde bebekle bile seyahat edebilirsiniz.

2020, seyahat için zor bir yıl oldu. Ancak bunun sizi 2021’de seyahat planları yapmaktan caydırmasına izin vermeyin! Seyahat etme isteğinizi artırmasını ümit ederek sizin için sık seyahat etmenin 5 faydasını bu metinde sıraladık.

1.Seyahat etmek sağlığınızı iyileştirir

Stresi azaltmaktan kalp hastalığına yakalanma şansınızı düşürmeye kadar seyahat etmenin sağlık açısından faydaları oldukça fazladır. Çok fazla hareket etmenizi engelleyen şehir hayatının aksine seyahat etmek çokça hareket etmenizi sağlar. Seyahat, hem fiziksel hem de psikolojik olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Daha fazla seyahat etmek, özellikle rahat bölgenizden çıkmaya alışkın değilseniz, zihinsel sağlığınız üzerinde de muazzam bir etkiye sahip olabilir.

2.Seyahat etmek günlük koşuşturmanızdan ayrılmanızı sağlar

Günlük hayatımıza o kadar kendini kaptırma eğilimindeyiz ki bazen günlük iş ve aile koşuşturmaları bize zarar verebilir.

Bazen bir adım geri atmak, derin bir nefes almak ve yeni yerler keşfetmek en iyisidir. Seyahat etmenin en önemli faydalarından biri de budur. Kendinizi bunalmış ve sıkılmış hissettiğinizde kısa veya uzun, yurt içi veya yurt dışı seyahate çıkmak sizi rahatlatabilir.

3.Seyahat etmek zihninizi iyileştirir

Seyahat ettiğinizde yeni diller, kültürler, insanlar ve gelenekler hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bu gezilerin, size yeni beceriler kazandırmasının yanı sıra ziyaret ettiğiniz müzeler ve gördüğünüz eserler sayesinde seyahat etmenin zihin üzerinde de faydaları görülür.

Seyahat etme sebebi insanlar arasında farklılık gösterebilir ancak seyahat eden insanlar her zaman empati geliştirir ve diğer kültürleri daha iyi anlar. Saint Augustine “Dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler sadece bir sayfa okur” der. Seyahat etmek, dünyadan haberdar olmanızı sağlar ve perspektifinizi genişletir.

4.Seyahat etmek gerçek hayattan eğitim almanızı sağlar

Kitaplardan dünya hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Ders kitapları gerçekler ve resimlerle doludur. Romanlarsa bizi yeni topraklara götürür, yeni insanlarla ve fikirlerle tanıştırır. Ancak ders kitaplarındaki gerçekler koklanamaz, duyulamaz, hissedilemez veya tadına bakılamaz.

Oysa seyahat etmek size insanlarla tanışma, müzik dinleme, yemeklerin tadına bakma, piramitlerin sarı taşlarına dokunma fırsatı sunar. Seyahat ederek yeni müzik türlerini, baharatları ve tarifleri keşfetmek hayatınızı zenginleştirir.

5.Seyahat Etmek kendinizi anlamanızı sağlar

Seyahat etmek sizi konfor alanınızdan çıkardığı için, genellikle sizi değişim ve belirsizlikle başa çıkmaya zorlar. Değişim, hayatımızın normal bir parçasıdır. Bu nedenle, değişme uyum sağlama yeteneği her insan için hayati önem taşır. Seyahat etmek sizi günlük hayatınızdan çok daha sık değişimle başa çıkmaya zorlayabilir.

Seyahatte karşılaştığınız yeni zorluklar, güçlü ve zayıf yönlerinizi anlamanıza yardımcı olur. Seyahat etmek, sınırlarınızı test etmeye yardımcı olarak da fayda sağlar. Yanlış trene bindiğinizde tüm işaretleri okumayı, düşük bir bütçe ile konforlu seyahatlere çıkabilmeyi, farklı kültürlere sahip insanlarla iletişim kurabilmeyi seyahate çıkarak öğrenebilirsiniz.

Sık seyahat etmenin faydalarını sıraladığımız bu yazı umarız 2021’de daha çok seyahat etmeyi istemenizi sağlar. Unutmayın ki seyahate harcadığınız para kendinize bir yatırımdır.

Tarafından Editör|Blog|0 comment

Leave a Comment

Phone
Phone