23

Haz

Uçak Korkusu Nasıl Oluşur ve Nasıl Yenilir?

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçak korkusu, hava taşıtlarına karşı duyulan fobidir. Tıp literatüründe aerofobi olarak geçmektedir. İnsan hayatını fazlasıyla olumsuz etkileyen korkulardan biridir. Araştırmalara göre her on kişiden birinde görülmektedir. Uçak korkusu, en yoğun olarak 20 ila 40 yaş arası genç kesimde mevcuttur. Aerofobik kişiler ulaşım için kara ve deniz taşıtlarına yönelmektedir. Bu korkuya sahip olan kişiler yurt içi ulaşımlarını kara ve deniz yoluyla halledebilirken yurt dışı seyahatlerinde oldukça zorlanmaktadırlar.

Uçak fobisi olduğu için yurt dışı hayallerinden vazgeçebilirler. Tatil yapıp dinlenmek istediklerinde dahi uçak korkuları önlerine bir engel olarak çıkmaktadır. Birçok fobinin tedavisi olduğu gibi uçak fobisinin de tedavisi vardır. Hatta bazı basit yöntemlerle tedavi olmadan da bu korkuyu yenebilirsiniz. Ancak korkunuzun çok ileri boyutta olduğunu düşünüyorsanız bir uzmana başvurmanız tavsiye edilir. Zira uçak fobisi bazen göründüğü kadar basit olmayabilir. Böyle durumlarda etrafınızdaki insanların ne dediklerini önemsemeden, kendi sağlığınız için uzman desteği almaktan çekinmemelisiniz.

İletişim Formumuz için: Tıklayın

Aramak için tıklayın: +902324211193

Rezervasyon Yaptırmak için tıklayın: Online Rezervasyon

Uçak Korkusu Neden Oluşur?

Uçak korkusuna sahip olmanızın altında birçok farklı sebep yatabilir ancak bu korkunun oluşmasının en büyük sebebi genellikle uçak kazalarıdır. Hava yolu taşımacılığı en güvenli taşımacılık yöntemi olmasına rağmen en korkulan taşımacılık yöntemidir. Kara trafiği kazaları uçak kazalarından milyonlarca kat fazla gerçekleşmektedir. Yapılan araştırmalara göre uçak kazalara 11 milyonda 1 gerçekleşmektedir. Peki böylesine mucizevi bir başarı oranına rağmen insanlar uçmaktan neden korkar? Çünkü uçak kazası on milyonda bir de gerçekleşse bile bu kazadan sağ kurtulma ihtimalinin sıfıra yakın olduğu düşünülür. Ancak geçtiğimiz yıllarda İngiliz yayın organı BBC tarafından yayınlanan araştırmaya göre uçak kazalarında hayatta kalma ihtimaliniz %90’ının bile üzerinde. Evet yanlış duymadınız, %90! 

Ancak insan psikolojisi ve içgüdüleri gereği bu istatistikler size hiçbir anlam ifade etmeyebilir. Çünkü gökyüzü uzak olduğu için uçarken kendinizi bir bilinmezliğin içinde hissedebilirsiniz. Hatta uçaklar ilk icat edildiğinde akıllara gelen “tonlarca demir havada nasıl gidebilir?” sorusu sizin de aklınıza gelebilir. Ancak uçaklar son derece yüksek teknoloji ile üretildiği ve uçma izni almadan önce irili ufaklı binlerce teste tabi tutulduğu için endişeye kapılmanız anlamsız olacaktır.

Uçak fobisini bir başka fobi tetikliyor olabilir. Mesela kapalı alanda kalma korkusu olan klostrofobiniz varsa, uzun süre uçakta kalma fikri sizi rahatsız etmiş olabilir. Yükseklik korkunuz varsa yeryüzünden binlerce metre yüksekte uçma fikri sizde yeni bir korku yaratabilir. Eğer seyahat ederken kusuyorsanız ve kusma fobisi olan emetofobiye sahipseniz de uçak korkusuna kapılabilirsiniz. Uçak fobinizden kurtulmak için öncelikle altında yatan sebepleri araştırmanız, sonuca daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Uçak fobisine sebep olan bir diğer etken de uçağı kullanan pilotları görmemek olabilir. Kara taşımacılığında şoför görülmektedir ve şoförün hareketleri takip edilebilir. Ancak pilotların uçağı kullandığı bilinmesine rağmen görülmemeleri, güvensizlik hissi yaratmaktadır. Sanki uçak kendi kendine hava boşluğunda sürükleniyormuş gibi bir algı oluşmaktadır. Eğer siz de bu algıya kapılıyorsanız uçakta bir pilot olduğunu, bu pilotun yıllar süren zorlu eğitimler ve sınavlardan geçerek size hizmet ettiğini düşünebilirsiniz.

Uçak seyahatleri hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz uçak korkusu taşıyabilirsiniz. Uçakları düşündüğünüzde aklınıza takılan soru işaretlerini ortadan kaldırmadığınız sürece uçak seyahatlerine korkuyla yaşamaya devam edebilirsiniz.

Uçak korkusunun doğuştan geldiğine dair bir inanış vardır. Ancak uçak korkusu doğuştan gelmez, zamanla oluşur. Genellikle ilk uçuş deneyiminin ardından kişi uçaktan korktuğunu fark eder. Yaşamın içindeki fobiler ve travmalar uçak korkusu yaratmaktadır. Çocukluk döneminde duyulan abartılmış bir hikaye bile uçak korkusuna sebep olabilir.

İletişim Formumuz için: Tıklayın

Aramak için tıklayın: +902324211193

Rezervasyon Yaptırmak için tıklayın: Online Rezervasyon

Uçak Korkusunu Yenmek İçin Neler Yapılabilir?

Uçak korkunuzu birkaç farklı işlemle yenebilirsiniz. Korkunuzu yenebilmek için önce korkunuzu neyin tetiklediğini bulmalısınız. Sonra bu konuyu yenmek için kararlı olmalısınız. Kendinizi bu korkuyu yenebileceğinize inandırın. Vazgeçmeden sonuca ulaşana kadar devam edin. Korkunuzu yenmek için ilerlediğiniz süreçte ihtiyaç duyduğunuz anda uzmanlara başvurun.

Uçak fobisi, uçuş süresince aşırı gerilmenize ve panik atak geçirmenize sebep olabilir. Gerginliğinizi sonlandırmak için nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Doğru yapılan nefes egzersizleri vücudu rahatlatmakta ve gerginliği sonlandırmaktadır.

Uçuş esnasında sürekli uçağın başına bir şeyler geleceğini düşünmek, uçak korkunuzu artıracaktır. Eğer aklınızı başka aktivitelerle meşgul etmeyi başarırsanız korkulu düşüncelerinizden sıyrılabilirsiniz. Uçuş esnasında sevdiğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz. Kitap, dergi veya gazete okuyabilirsiniz. Dizi, film ve belgesel izleyebilirsiniz. Bulmaca çözebilirsiniz. Sevdiğiniz bir konu hakkında yazılar yazabilirsiniz.

Eğer uçuştan sonra yapacaklarınızı düşünürseniz korku seviyenizi düşürebilirsiniz. Uçuştan sonra vardığınız yerde neler yapacağınızı detaylı bir şekilde planlayın. Planlarınızı kağıda veya dijital not defterinize aktarabilirsiniz.

Uçuşta oluşan türbülans gibi durumlar hakkında bilgi sahibi olmanız korkunuzu yenmenizi kolaylaştıracaktır. Bunun için uçuş yapmadan önce araştırma yapabilirsiniz. Uçakta yer alan görevli personelden sizi detaylı şekilde bilgilendirmelerini rica edebilirsiniz. Türbülansın korkulmaması gereken bir durum olduğuna ikna olduğunuz zaman uçak korkunuzun da ortadan kalktığını göreceksiniz.

Fırsatınız varsa bir havaalanına gidip uçakların iniş ve kalkışlarını izleyebilirsiniz. Kontrollü bir şekilde hareket etmeleri sizi rahatlatacaktır. Uçaktan sağ salim inen yolcuları görmek size de bir şey olmayacağını düşündürtecektir.

Uçakta yer alan personelin yıllardır bu işi yaptığını düşünmek uçak korkunuzu yenmenize yardımcı olabilir. Yıllardır bu işi yapmalarına rağmen hala gayet sağlıklı bir şekilde işlerinin başında olduklarına odaklanın.

Uçuş esnasında uyumak, uçak fobinizi yenmenize yardımcı olabilir. Uyandığınızda her şeyin geçmiş olduğu düşüncesiyle kendinizi uykunun kucağına bırakın.

İletişim Formumuz için: Tıklayın

Aramak için tıklayın: +902324211193

Rezervasyon Yaptırmak için tıklayın: Online Rezervasyon

Uçak Korkusunun Yaratabileceği Olumsuz Durumlar Nelerdir?

Uçak korkusuna sahip olan kişilerde uçuştun birkaç gün önce anksiyete görülmeye başlanır. Normalde kızmadıkları olaylara karşı büyü öfke patlamaları yaşayabilirler. Korku ve panik hissinin yarattığı etki ile uyku düzenleri bozulabilir, terleme ve titreme oluşabilir. Uçuş öncesi başlayan semptomlar, uçuş esnasında panik atak olarak ortaya çıkabilir. Ciddi mide bulantısı problemleri yaşanabilir. Bunun sonucunda yemek yememeye başlanabilir. Baş dönmeleri ve dengesizlik hissi kendini gösterebilir.

Stres, korku ve heyecan gibi duyguların uçuş sırasında giderek yoğunlaşmasıyla birlikte göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi semptomlar görülebilir. Bu gibi semptomlar korku sonlanana kadar nüksetmeye devam edebilir. Bu yüzden, akciğer ve kalp rahatsızlıkları olan bireylerin uçuş fobilerini mutlaka yenmeleri gerekir.

Uçak korkusu kalp çarpıntıları ve tansiyon düzensizlikleri oluşturabilir. İleri düzeyde uçak korkuları yaşanan endişe ve korku ile kalp krizi ile sonuçlanabilmektedir. Böyle bir sonuçla karşılaşmamak için psikolog ve psikiyatrlardan destek alınmalıdır.

Uçak korkusu olanların korkuları yüzünden hayatlarını kısıtladıklarını görülür. Uçakla ulaşım sağlanması gereken ülkelerdeki ve şehirlerdeki güzelliklerden mahrum kalmak, iş fırsatlarını kaçırmak ve uçak korkusu yüzünden hayattan keyif alamayarak depresyona sürüklenmek oldukça yaygın durumlardır. Uçak korkusunun üzerine gidilmediği takdirde bu fobi ilerleyen dönemlerde daha büyük psikolojik sorunlara yol açabilir. Zira psikoloji bilimi, fobilerin birbirlerini tetiklediğine ve çok sayıda fobi sahibi olmanın ciddi psikolojik rahatsızlıklara sebep olabileceğine işaret ediyor.

Uçak Korkusu Olanlar Doktora Gitmeli Mi?

Uçak korkunuzu basit yöntemlerle kontrol altına alabiliyorsanız doktora gitmemeyi tercih edebilirsiniz. Ancak ileri düzey korkuya sahip olanlara korkularını yenmeden uçak seyahati yapmamaları tavsiye edilir. Kontrol altına alınamamış bir korku sizde kalıcı hasarlar bırakabilir. Olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak adına, kontrol edilemeyen korkular için kesinlikle doktora gidilmelidir. Doktorunuzun vereceği ilaçlar size iyi gelecektir. Yapılacak terapilerde korkunun neden kaynaklandığı ortaya çıkacaktır. Ardından uygulanacak olan hipnoterapi, psikoterapi ve bilişsel davranış terapisi korkunuzu sonlandıracaktır. Korkunuzu yenmeniz adına doktorunuz size en uygun yol haritasını sunabilecek yegane kişidir.

Uçak korkusunu yenmek için teknolojik yöntemlerden de faydalanılmaktadır. Uçak korkusu olan kişi simülasyon ile uçuş deneyimi yaşar. Simülasyon bittikten sonra, simülasyon esnasında en çok korktuğu noktaları doktor ile paylaşılır. Doktorunuz, korkuya sebep olan noktaları dikkatli bir şekilde analiz ettikten sonra size en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

Doktorun uygulayacağı tedavi yöntemi ne olursa olsun istikrarlı bir şekilde tedavi sürecine devam edilmelidir. İlaçlar düzenli kullanılmalıdır. Terapilere aksatılmadan gidilmelidir. Aksi takdirde uçak fobisi ortadan kalkmayacaktır. Doktora gidilmesine rağmen korkunun geçmediği düşünülerek, bu korkudan asla kurtulamayacağı düşüncesi doğacaktır. Bu yüzden doktorunuzun tavsiyelerine mutlaka uymalı ve tedavi sürecini ciddiyetle ele almalısınız.

İzmir Hotel Apart Alsancak keyifli uçuşlar diler!

İletişim Formumuz için: Tıklayın

Aramak için tıklayın: +902324211193

Rezervasyon Yaptırmak için tıklayın: Online Rezervasyon

Tarafından Editör|Blog|0 comment

Leave a Comment

Phone
Phone